Skoky na lyžích

Je převážně zimní sport v němž se závodník snaží o co nejlépe obodovaný skok z můstku. Hodnocení závodníků se hodnotí podle délky skoku a za stylové provedení.

Bodové hodnocení skoků na lyžích


Bodové hodnocení za sytl:
Pět rozhodčích může udělit maximální počet 20 bodů. Dvě krajní hodnoty (nejvyšší a nejnižší) se škrtají a zbývající se sčítají.
Bodové hodnocení za délku skoku:
Za doskok na konstrukční bod můstku se uděluje 60 bodů. Za doskok za tuto hranici se dva body přičítají za každý metr, za doskok před touto hranicí se dva body odčítají za každý metr skoku. U velkého můstku je to 1,8 bodů.

Průběh závodu skoků na lyžích


Z kvalifikace postupuje padesát závodníků. Postup do závodu má automaticky zajištěna první desítka v průběžném pořadí světového poháru. V prvním kole nastupují skokani od posledního který postoupil až k prvnímu. Každý dostane určitý počet bodů – první = 100 bodů a třicátý = 1 bod tyto body se započítávají z kvalifikace do světového poháru.

Turné tří můstků

probíhá ovšem jinak
Z kvalifikace postoupí třicet závodníků kteří proti sobě nastupují ve stylu že se utkají první a třicátý závodník, druhý a devětadvacátý atd. vítězní lyžaři postupují do druhého kola spolu s nejlépe obodovanými závodníky kteří duely prohráli. Druhé kolo probíhá již tradičně.

Severská kombinace


Je zimní sport který kombinuje skoky na lyžích a běh na lyžích, vznikl v Norsku asi v polovině 19.století a velmi rychle se ujal.
V současné době se v Severské kombinaci pořádají tři typy závodů
závod jednotlivců – trvá dva dny (skoky a běh na 20metrů )
závod družstev – dva nebo čtyři členové družstva,trvá dva dny 2x běh na 10km. Nebo 4x na 10km. Podle počtu členů v jednom družstvu
sprint – trvá pouze jeden den

Comments are closed.